A "régi rendszer" - Éves szaldó elszámolás
Régi elszámolás szerint éves szaldó volt érvényben, azaz évente egyszer összesíti a szolgáltató a termelt és vételezett energiát. Amennyiben több volt a fogyasztás, úgy 36 ft-os (vagy 72 ft) áron kiszámlázta, amennyiben több volt a termelés 12 forintos áron megvásárolta a többletet. Ebben az elszámolásban vannak azok, akik 2023. Szeptember 7. előtt adták be igényüket. Ebbe belekerülni már nem lehet.
Előnyök
- A nyári többlettermelés egyensúlyt tud tartani a téli termelési hiánnyal, így akár teljesen 0-ra is csökkenthető a villanyszámla
- Európában egyedüliként volt jelen ez a nagyon kedvező elszámolási mód.
A jelenlegi rendszer - Bruttó elszámolási rendszer
Azok számára, akik szeptember 7 után adták be igényüket bruttó elszámolás várható. Ezen elszmolás nem évente egyszer történik, hanem minden időpillanatban vizsgálja a szolgáltató, hogy éppen termelés vagy fogyasztás történik-e. Amennyiben fogyasztás történik úgy 36 ft-os (vagy 72 ft) áron eladja az energiát, amennyiben termelés, úgy 5 forintos áron megvásárolja. Így tehát nem lehetséges a nappal megtermelt áramot, mondjuk éjszaka felhasználni. Vagy a nyáron megtermelt többletet télen elfogyasztani. Látható, hogy ezen elszámolási rendszer jelentősen kedvezőtlenebb a szaldó elszámolás rendszerénél. Olyannyira kedvezőtlen, hogy akkumulátor nélkül egyáltalán nem éri meg napelemet telepíteni, mindaddig, amíg nem megy föl jelentősen a villamos energia lakossági ára. Az akkumulátorok egyenlőre igen drágák, a rendszer árát közel megduplázzák, így rentábilis azzal sem lesz a telepítés, de legalább felhasználható a megtermelt energia. Ennek az ellensúlyozására, jelentették be a Napenergia plusz pályázatot.
Napenergia plusz program
A kormány 2023 októberében jelentette be a Napenergia+ támogatást. Decebertől tudjuk a konkrétumokat is:
- Költségkeret 75,8 milliárd forint
- Pályázni lehet 2024 január 15-től.
- Maximum támogatott inverter teljesítmény 4 kW – (10 db átlagos méretű panel)
- Maximum támogatott akkumulátor teljesítmény 8 kWh
- Bruttó elszámolásba kerül mindaz, aki így telepíttet napelemes rendszert.
- Támogatás összege a költség 65%-a, vissza nem térítendő támogatás
- Egy ekkora rendszer teljes bruttó költsége 5.5-6 millió forint.
Visszatérve a bruttó elszámolási rendszerre, ennek az előnyei illetve hátrányai az alábbiak:
Előnyök
- Ezzel az elszámolási rendszerrel megszűnik a betáplálási stop, kaphatunk pénzt a betáplált energiánkért
Hátrányok
- Nagyon nehezen lehet igazán sokat spórolni egy napelemes rendszerrel
- Megnőtt a megtérülési idő
Amiről még szó lehet - Havi szaldó elszámolás
Ezt a fajta elszámolási módot több más országban használják. Annyiban tér el az éves szaldótól, hogy havonta vizsgálja a szolgáltató a betáplált illetve vételezett energiát, ennek megfelelően állítja ki a villanszámlát.
Összegzés
Mindenki számára, akik 2023 szeptember 7 előtt adtak be napelemes igénybejelentést mindenesetben azt javasoljuk, hogy használják ki a lehetőséget és telepíttessék a rendszert.
Ha most gondolkodsz napelem rendszer telepítésén, mindenképp fontold meg a Napenergia Plusz Programot, amellyel akár 5 000 000Ft-ot is spórolhatsz egy családi házat fenntartó hibrid napelemes rendszer árából.
Ne maradj le erről! Mi mindenben segítünk! Vezetünk téged célod felé STEP by STEP, azaz lépésről lépésre!